niedziela, 1 września 2019

[PRZEDPREMIEROWO] "Nieczyste więzy" K.N.Haner


     Historie miłosne mają to do siebie, że są nieprzewidywalne, a najlepsze są te, które bywają niepowtarzalne. Zapadają w pamięci czytelnika i zapuszczają korzenie kotwicząc w naszym umyśle i wyobraźni na stałe. Zajmują pierwsze miejsce, a my zastanawiamy się, dlaczego skończyły się tak a nie inaczej, i co by było, gdyby…

czwartek, 1 sierpnia 2019

"Urodziny dyktatora. W cyrku Korei Północnej." Juha Kurvinen


     Czy zdawaliście sobie sprawę, że istnieje taka dziedzina sztuki cyrkowej jak żonglowanie piłami łańcuchowymi?? Mnie takie zajęcie kojarzyło się zawsze z jednym memem. Mianowicie widać na nim 4 sąsiadujące groby, a na każdym z nich kolejne napisy: „Tu leży…”, „…Fred Smith…”, „…były mistrz świata…”, „…w żonglowaniu piłą łańcuchową”. A jednak ta sztuka to nie żart, tacy ludzie istnieją naprawdę! Żonglerem piłami łańcuchowymi jest właśnie Fin Juha Kurvinen, autor „Urodzin dyktatora. W cyrku Korei Północnej.” Ale to nie wszystko z piłami! Okazuje się też, że piła łańcuchowa może być przewożona w samolocie jako bagaż podręczny!!! Przynajmniej jeśli leci się liniami AirKoryo i wylatuje z lotniska w Moskwie… Że też nigdy nie wpadłem na to, pakując się na wakacje…


czwartek, 18 lipca 2019

"Plaże inwazji w Normandii. Pejzaż i historia." Andrzej Łapiński


     Po Plaże inwazji w Normandii Andrzeja Łapińskiego sięgnąłem ze sporym niepokojem. Szczególnie pesymistycznie zapowiadał się podtytuł dzieła: Pejzaż i historia. No bo co ciekawego może być w książce o plażach, pejzażach i historii? Chyba każdy absolwent liceum pamięta bezlitosne katowanie nas „wspaniałymi” opisami przyrody (słowo-klucz: opis przyrody) u Orzeszkowej nad tym czy innym Niemnem. I jeszcze musieliśmy się tym zachwycać! Mniej groźnie brzmiała ta historia w podtytule, wszak Normandia była areną niezwykle ciekawych, sensacyjnych wydarzeń, i to nie tylko w XX w… Ale i najciekawsze historie można zohydzić czytelnikowi prezentując je statystycznie i w kółko żonglując tylko datami i numerami jednostek wojskowych, wykonujących kolejne operacje. (Szczególnie, gdy autor jest z tych miłujących opisy przyrody…) Krótko mówiąc, aż sierść się jeżyła na myśl o zabraniu się za czytanie.

środa, 26 czerwca 2019

"Zapisane w bliznach" Adriana Locke


     Sztuka przelewania emocji na papier jest niezwykle trudna, należy do najbardziej misternych i precyzyjnych zadań. Musi być prawdziwa, prosto z serca, by była wiarygodna. Nawet najmniejsze kłamstwo czy próba oszustwa zostanie od razu zauważona przez Czytelnika… Jak więc wytłumaczyć reakcję na „Zapisane w bliznach”?

poniedziałek, 24 czerwca 2019

"Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela" Dan Raviv, Yossi Melman


     Z pisaniem o Żydach jest jak z mówieniem o zmarłych: można to robić dobrze albo wcale. Jeśli nie pisze się dobrze, natychmiast jest się okrzykniętym antysemitą i odsądzanym od czci i wiary. Zwykłem jednak zawsze mówić to, co myślę, więc tu będzie obiektywnie, a zatem niekoniecznie dobrze.


środa, 29 maja 2019

"Gwiazdy nadziei" I.M.DARKSS


Pragmatycy mówią, że miłość jest głupia, to zabawa dla naiwnych lub masochistyczne podejście do świata uczuć. Romantycy uważają, że to sens życia, jedna dusza w dwóch ciałach, kwintesencja wszystkiego, co tworzymy, oraz motyle w brzuchu. Każdy będzie ją interpretował na swój sposób, w zależności od zdobytych doświadczeń.

wtorek, 21 maja 2019

"Będzie bolało" Adam Kay

    Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być lekarzem? Ale tak naprawdę, nie w stereotypach o tym, że wszyscy oni tylko biorą w łapę i mają pacjentów w czterech literach. Oczywiście nie mówimy tu o niedouczonych dzieciach tłustych kocurów z prezydium izby lekarskiej, których rodzice zajmują się jedynie pilnowaniem, żeby na biorące specjalizacje jak endokrynologia znajdowały się miejsca rezydenckie (przepraszam: pojawiało realne zapotrzebowanie) przypadkiem tylko w tych latach, kiedy synuś/córeczka akurat z trudem kończy studia. Nie mówimy też o ustawionych lekarzach specjalizacji typu medycyna pracy, wyciągających 200 zł za 2 minuty rozmowy z „pacjentem”, z czego większość czasu zajmują zwroty „dzień dobry”, „200 złotych”, „proszę”, „dziękuję” i „do widzenia”.



   

środa, 15 maja 2019

"Drwal. Miłość, która narodziła się z natury" K.N. Haner



    Podejmowanie decyzji w dorosłym świecie nie zalicza się do łatwych rzeczy. Przewidywanie konsekwencji swoich wyborów powinno być zawsze brane pod uwagę. Młody człowiek wchodzący w dorosłe życie wcale nie ma drogi usłanej różami. Bardzo łatwo jest się pogubić, wybrać nieodpowiednie drogi i z przerażeniem patrzeć na następstwo wydarzeń…

sobota, 11 maja 2019

"Nauczyciel tańca REWOLTA" Anna Dąbrowska


    Świat bohaterów fikcyjnych to temat nieokiełznany, którym rządzi autor. Można nawet użyć określenia - niekończąca się historia. Dopisać kolejne rozdziały, tworzyć nowe wątki, zwroty akcji czy melodramaty. Należy jednak pamiętać, że istnieje cienka granica między dobrą historią a tasiemcem...


czwartek, 9 maja 2019

"Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS" Natalia Budzyńska

    Książek, filmów, wspomnień, opisów historycznych, statystycznych i biograficznych na temat Holocaustu i niemieckich osiągnięć w podniesieniu sztuki uśmiercania ludzi do procesu przemysłowego stworzono niezliczoną ilość. Od ambitnych, wielotomowych opracowań literatury faktu po niskobudżetowe kino eksploatacji. Opisywana tutaj przeze mnie książka "Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS" jest kolejnym dziełem poruszającym wspomnianą tematykę. Czy jednak można ją ot tak zaszufladkować i w związku z tym przejść nad nią do porządku dziennego? Już na wstępie odpowiadam: nie, absolutnie nie.


czwartek, 25 kwietnia 2019

"Sprawa Tuchaczewskiego" Paweł Wieczorkiewicz


   Sowietologia to doprawdy fascynująca nauka. Traktuje o ustroju tak absurdalnym, że poznawanie go nigdy nie może się znudzić. Systemie, który zdobywał kosmos, nie potrafiąc zaopatrzyć swoich obywateli w buty. Który tworzył problemy i trudności nieznane w innych ustrojach, po czym z dumą bohatersko je pokonywał. Który na społeczne szczyty awansował świniopasów, a profesorów wtrącał w kazamaty. O systemie, który po kilku latach rządów na Saharze doprowadziłby do niedoborów piasku… 


środa, 3 kwietnia 2019

[PREMIEROWO] "Inkub" Artur Urbanowicz


Wierzycie w bajki? Legendy? Miejscowe podania? Zastanawialiście się kiedyś, ile w nich może być prawdy? Skąd one się wzięły? Co miały na celu? Domyślam się, że nie tylko wzbudzenie dreszczyka grozy i niepewności... A jeżeli wszystkie te zasłyszane opowieści były prawdziwe? 

środa, 13 lutego 2019

[PREMIEROWO] "Sponsor tom II" K.N. Haner

Są takie historie, obok których nie da się przejść obojętnie. Są takie emocje, które wywołują drżenie serca i szybszy oddech. To właśnie od nich nie możemy się oderwać, to właśnie na takie emocje czekamy. Czy tym razem również tak było? A może jednak Czytelnika nie da się już tak łatwo zaskoczyć? Co zrobić, kiedy w dobie romansu już wszystko zostało powiedziane? Kiedy schemat goni schemat, a rutyna wkrada się pomiędzy strony?



czwartek, 7 lutego 2019

"Psychoprochy" Kaja Kowalewska


Są takie książki, która sprawiają, że musimy spojrzeć w głąb samego siebie. W te najbardziej mroczne i najbardziej omijane przez nas rejony. W lęki i fobie, strachy, ból i łzy. Zmierzyć się z tym, co zakopaliśmy głęboko pod pierzyną obojętności. Ostatni raz rozdrapać ranę, uwolnić się od zła, negatywnych emocji, od wszystkiego, co najgorsze...

niedziela, 3 lutego 2019

"Dopóki nie zjawiłaś się ty" Penelope Douglas

Każda poznana przez nas historia zawsze ma przynajmniej dwa punkty odbioru, a przedstawione zdarzenia mogą być całkiem inaczej analizowane. Nigdy nic nie jest białe lub czarne, zwłaszcza, gdy tajemnice dominują codzienność, a żal pozostaje w sercach zbyt długo. Dlatego tak ciężki bywa moment przyznania się do własnych win i próba naprawienia wyrządzonych krzywd. Tylko czy na to nie jest już za późno?